Uraiújfalu kezdetben csak filia volt. Kis Bertalan püspök egyházlátogatásakor 1633 március 7-én felvett jegyzõkönyv szerint: „Ez faluban a memoria modernorum hominum senki sincs, aki mondhatná, hogy volt volna kápolna felépítve, hanem az falu közepén, ott, ahol most az levélszín áll és harangláb vagyon, fundamentumát mondják lenni.” Tehát a jegyzõkönyv tanúsága szerint az akkori emberek között nem volt senki, aki emlékezne templomra, vagy kápolnára.

Az üldözés Uraiújfalut sem kímélte. Noha filia volt egyformán osztozott az anyagyülekezetekkel. Az 1681. évi országgyûlésen Szentivánfa , Terestyénfa (Jákfa) és Károlypaty mellett említik Újfalut is. Ekkor rövid idõre feltámad Felsõpaty, Terestyénfa, Zsédeny és Csánig. Újfalunak mint filiának külön tanítója is volt 1706-ban Boros Gergely személyében. Az 1732. évi nagy üldöztetés csakhamar véget vetett az összes vas-megyei gyülekezeteknek, úgyhogy Fábry Gergely püspök 1750. évi kimutatása szerint akkor már csak két artikuláris egyháznak: Nemesdömölknek és Nemescsónak volt nyilvános vallásgyakorlata. Ezek artikuláris helyek lettek, ide kellett zarándokolni a híveknek.

II.József 1781-ben kiadta a Türelmi Rendeletet, és ezzel megkezdõdött a felvilágosodás, valamint a hanyatlás után a feltámadás korszaka. A Türelmi Rendelet kibocsátásával egyszerre új életre keltek egyházaink. Ettõl kezdve Uraiújfalu veszi át a vezetõ szerepet, a környékbeli gyülekezetek lesznek mostantól filiái. (Ide tartozott még Répcelak és Csánig is 83 esztendeig, amelyek csak 1867-ben lettek önálló gyülekezetekké.) Eddig csak filia volt,most hívei buzgósága folytán egyedül áll talpra mint anyagyülekezet. Az új gyülekezet megalakulására vonatkozó régi anyakönyv tábláján ez olvasható: "az 1784. esztendõben a toleranciális királyi felséges parancsolatnak következtében több szomszédos helységbeli evangélikus felekezetbeliek összeállásával fundáltatván alakult meg ezen uraiújfalui ágostai vallástételt tartó eklézsia."

A lelkész és tanító választására vonatkozó királyi engedély is leérkezett már 1783 augusztus havában. Vármegye tisztségviselõi ekkor már nagy sokaság elõtt kihirdették ünnepélyesen az új egyházközséget.

Ez már az új egyházközség hivatalos elismerését jelentette.